dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Kommune og fagforening samarbejder om ledelse

Hedensted har indgået en aftale med FOA om at udvikle medarbejdere og ledere til at samarbejde om fælles mål
25. AUG 2014 7.01

HEDENSTED: Fremtidens velfærdssamfund stiller nye krav til kommunale medarbejdere. En partnerskabsaftale mellem kommune og fagforening skal sikre det bedste grundlag for at udvikle medarbejdernes nye roller. Det fortæller kommunen.

- Både vi og FOA erkender, at fremtidens velfærdssamfund i langt højere grad end nu kommer til at handle om samskabelse med borgeren, netværk og lokalsamfund. Det kræver nye kompetencer hos medarbejdere og ledere, og de kommer ikke af sig selv. Vi skal have en konstruktiv proces, hvor ledere og medarbejdere arbejder for det samme mål, siger borgmester Kirsten Terkilsen (V).

FOA og Hedensted Kommune sætter forandringerne i gang med et pilotprojekt i lokalområdet Uldum. Her skal medarbejdere og ledere på tværs af institutionsgrænser og i tæt samarbejde med borgerne arbejde med samskabelse og udvikling af velfærdssamfundet.

Det betyder, at såvel plejecenter som skole og daginstitutionens ledere og medarbejdere sammen med borgere bliver klædt på  til at samarbejde på nye måder. Det sker via uddannelse, hvor deltagerne i fællesskab undersøger og bliver klogere på, hvordan de nye roller kan være, og hvilke kompetencer, man hver især skal besidde.

bi

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/kommune-og-fagforening-samarbejder-om-ledelse

GDPR