KØBENHAVN: Seks ud af ti tillidsrepræsentanter oplever i høj grad, at deres nærmeste leder har tillid til det arbejde, medarbejderne udfører. I kontrast hertil oplever kun to ud af ti tillidsrepræsentanter en høj grad af tillid fra politikerne. Det viser en rundspørge, som FTF har gennemført blandt 200 tillidsrepræsentanter fra de centrale samarbejdsudvalg i kommuner og regioner - de såkaldte hoved-MED-udvalg.
Over halvdelen svarer, at de i nogen grad oplever tillid fra politikerne, og det glæder trods alt FTF's formand Bente Sorgenfrey:
- Vores rundspørge viser, at der heldigvis ikke er udpræget mistillid på det offentlige arbejdsmarked. Men omvendt viser den også, at tilliden til medarbejderne har potentiale for at blive større. Især ville det gavne samfundet, hvis medarbejderne fik mulighed for at opleve fuld tillid fra politikere og øverste ledere til, at de udfører deres arbejde fagligt professionelt, siger hun.
Der er mulighed for at gøre noget for at øge tilliden, viser rundspørgen, hvor tillidsrepræsentanterne har peget på de største barrierer for øget tillid. 46 procent svarer, at lederne i sidste ende hellere vil kontrollere end vise tillid, og at det er en af de faktorer, som forhindrer øget tillid mellem medarbejdere, ledere og politikere mest. 36 procent mener, at silotænkning i det offentlige er blandt de største barrierer for øget tillid, mens næsten lige så mange svarer, at der er for mange regler.
bi
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.