
ODENSE: Børn og unge-rådmanden Susanne Crawley Larsen (R) foreslår, at folk i nyttejob kan tage sig af opvasken og vasketøjet, rydde op på legepladsen eller gøre legetøjet rent i kommunens daginstitutioner, opgaver som i dag typiske varetages af pædagogmedhjælpere, skriver TV2 Fyn.
Formanden for den lokale FOA-afdeling for pædagogmedhjælpere og pædagogiske assistenter PMF Fyn Frank Lundgren er skeptisk over for planerne:
- I forvejen har vi jo mange andre ansatte med løntilskud i daginstitutionerne, og det trækker på ressourcerne at skulle lære nye folk op hele tiden. Samtidig bliver der fyret ordinært ansatte, og det er ikke i orden, hvis folk på kontanthjælp skal erstatte ansatte på almindelig løn, siger han til Fagbladet FOA.
kil
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.