dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Ringe interesse for ressourceforløb

I Fredericia er kun fem personer begyndt i ressourceforløb i år
KORT NYT
10. DEC 2013 7.26

FREDERICIA: Ifølge den nye reform af fleksjob og førtidspension, så skal personer under 40 år som udgangspunkt ikke have tildelt en pension, i stedet skal de gennemgå et eller flere ressourceforløb, så de kan komme i arbejde eller begynde på en uddannelse.

Men i Fredericia er der kun fem personer, der har startet i et ressourceforløb i løbet af de første ti måneder. Det foræller DR Trekanten i Vejle. Ifølge kommunens arbejdsmarkedschef Mogens Bak Hansen, så bliver det tal noget højere til næste år, men han peger samtidig på, at tilbuddet om et ressourceforløb ikke er noget, de ledige efterspørger.

- Borgerne efterspørger det ikke. Det, vi bruger mest tid på, er at forklare borgerne, at det er blevet meget vanskeligt at få en førtidspension i dag, men det er ikke sådan, at de så står i kø for at få et ressourceforløb, siger Mogens Bak Hansen.

bi

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/ringe-interesse-for-ressourceforloeb

GDPR