dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Skolechef maner til ro efter Facebook-uro

To pædagoger krydsede otte jernbanespor med en gruppe børn, fik kritik på sociale medier - og er nu fritaget for tjeneste

RANDERS: Tirsdag 4. marts krydsede to pædagoger fra SFO'en på Hobrovejens skole i Randers otte jernbanespor sammen med en gruppe børn fra SFO'en. Derfor har skolechef Torben Bugge nu fritaget de to medarbejdere for tjeneste med øjeblikkelig virkning, oplyser kommunen.

- Det er en alvorlig sag, som vi ser på med stor alvor. Medarbejderne er fritaget for tjeneste, mens sagen er i proces, siger Torben Bugge.

Han har ikke yderligere kommentarer, da det er en personalesag og henstiller i øvrigt til, at der nu falder ro om sagen i omgivelserne - ikke mindst på de sociale medier, hvor situationen er blevet debatteret ivrigt og ofte på en ubehagelig måde både overfor de pågældende medarbejdere og pædagoger generelt.

- Det er en trist situation. Jeg tror, alle er enige i, at man skal passe godt på børn, man har i sin varetægt. Generelt gør vores pædagoger et flot arbejde. Nu er der behov for ro. Vi skal alle videre. Forældrene kan stole på, at vi passer godt på børnene, og de to medarbejdere skal have ro til sunde sig uden at blive yderligere udstillet, udskældt og nedgjort, siger Torben Bugge.

ka

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/skolechef-maner-til-ro-efter-facebook-uro

GDPR