dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Ellemann afviser borgmester-ønske om flygtningelandsbyer

Opdateret: Borgmester Knud Kristensen (K) fra Vesthimmerland og Dansk Flygtningehjælp foreslår flygtningelandsbyer til de mange flygtninge, men minister afviser
4. NOV 2015 6.55

Flygtninge strømmer til Danmark, og det skaber et kæmpe pres på kommunerne, der ikke ved, hvordan de skal huse de mange flygtninge. Løsningen på problemet kunne være at oprette landsbyer til flygtninge, mener borgmester i Vesthimmerland, Knud Kristensen (K), skriver TV2.dk. Men det afviser social- og indenrigsminister Karen Ellemann (V)

- Vi hører kreative forslag som landsbyer. Det tror jeg ikke er løsningen, siger ministeren til TV 2.

Både Borgmester Knud Kristensen (K) fra Vesthimmerland og Dansk Flygtningehjælp synes ellers, at det kunne være en mulig løsning. De efterlyser flere penge til kommunerne. Men kommunerne har allerede fået 'ekstraordinært mange penge' til at løse opgaven, mener Karen Ellemann. Hun anerkender dog, at det er en stor opgave.

- Selvfølgelig er der fulgt penge med opgaven. Kommunerne har en stor opgave. Det er der ikke nogen, der betvivler. Det har landet generelt set med det kæmpe flygtningepres, siger Karen Ellemann til TV2.

Civilsamfundets stemme
Onsdag skal hun og integrationsminister Inger Støjberg (V) mødes med 50 frivillige organisationer for at diskutere den frivillige indsats over for flygtninge. 40 mio. kr. fra satspuljen blev sidste uge øremærket til at styrke indsatsen i civilsamfundet, og her skal man ifølge Ellemann også finde nøglen til vellykket integration.

- Integrationen skal lykkes denne her gang. Det har vi ikke gode eksempler på historisk, men vi skal lykkes denne her gang. Vi er sammen om integrationen. Det er et vigtigt budskab, siger Karen Ellemann.

Under mødet onsdag skal tilskudsmodtagerne redegøre for, hvordan de kan omsætte pengene til vellykket integration.

- Civilsamfundets stemme kan være den katalysator, der får integration til at lykkes. Ja, opgaven er svær, men den lykkes kun, hvis vi erkender, at vi er sammen om det her land, siger Karen Ellemann til TV2.

Idéen om flygtningelandsbyer med billige standardboliger har været prøvet før med gode resultater, siger Røde Kors' generalsekretær Anders Ladekarl.

- Den har også tidligere været en stor succes i forbindelse med de mange bosniere, der flyttede til landet, siger han med henvisning til flygtningene fra borgerkrigen i det daværende Jugoslavien.

Ritzau

4. nov. kl. 11.00: Rettelse: I første version fremgik det, at det skulle være KL, der foreslår flygtningelandsbyer. Det er derimod borgmester Knud Kristensen i Vesthimmerland, som det fremgår nu.


 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/ellemann-afviser-borgmester-oenske-om-flygtningelandsbyer

GDPR