
Overenskomstforhandlingerne om de generelle aftaler for alle kommunalt ansatte fortsætter i denne uge, oplyser KL's chefforhandler, Høje Taastrup-borgmester Michael Ziegler (K) til folkeskolen.dk, og denne ikke-nyhed skal ses i lyset af, at forhandlingerne med Lærernes Centralorganisation ifølge Danmarks Lærerforenings formand Anders Bondo Christensen er 'gået i stå'.
Det afviser Michael Ziegler, der i stedet kalder de ikke-igangværende forhandlinger med lærerne for 'en tænkepause'. Med tilføjelsen at 'gift for forhandlingerne, hvis vi begynder at forhandle i det offentlige rum'. Han bekræfter dog, at forhandlingerne, i det omfang de finder sted, er vanskelige.
Der er stadig små tre uger til deadline for at indgå en overenskomst 1. marts, og ifølge Michael Ziegler levner det tilstrækkelig tid til, at parterne kan finde hinanden.
- Det er før set i verdenshistorien, at man må tage en tænkepause et par uger fra målstregen, siger Michael Ziegler.
Der er dog ikke aftalt flere møder om arbejdstid mellem KL og lærernes forhandlere, og det er heller ikke aftalt, hvor lang tænkepausen skal være.
Inden forhandlingerne blev indledt, stillede øvrige fagforeninger for offentligt ansatte krav om at KL skulle demonstrere reel forhandlingsvilje om lærernes arbejdstidsaftale, før de andre også ville forhandle. Den nuværende stilstand har dog ikke fået dem til at gentage eller forny kravet.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.