LOLLAND: Den kommunale Specialskolen Lolland har fået en lodret ordre fra Styrelsen for Undervisning og Kvalitet om at afholde de afgangseksamener, der skal. Skolen havde ellers meddelt tre 9. klasses elever på skolens autismeafdeling, at deres eksamen var aflyst, men det er der ikke noget der hedder, fastslår styrelsen ifølge TV2 Øst.
Skolens begrundelse for aflysningen var, at eleverne ikke havde modtaget tilstrækkelig undervisning, men hvis det skulle føre til en aflysning af eksamen, så skulle det være sket efter individuel vurdering elev for elev, fag for fag og i samråd med både elev og forældre. Intet af det havde skolen gjort, den havde blot aflyst.
Omgørelsen af den beslutning når ikke at få effekt for de tre ramte elever, kun for fremtidige. Skolen "tager til efterretning" hvad styrelsen har meddelt og vil følge det fremover, siger skoleleder Jørgen Danielsen til TV2 Øst. Forældrene til de tre elever har intet hørt, skriver TV2 Øst.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.