GULDBORGSUND: Socialudvalget og Børn og Skoleudvalget i guldborgsund Kommune har besluttet, at der skal sættes gang i et nyt pilotprojekt på tre udvalgte skoler. Formålet er at nedbringe bekymrende fravær og skabe øget trivsel hos elever.
Det skriver kommunen i en meddelelse.
I løbet af projektet vil der være tilknyttet et udekørende specialteam på tre-fem medarbejdere, som har mulighed for at sætte gang i konkrete initiativer og agere på tværs af organisationen.
Der skal både kunne arbejdes med eleven i skoleregi, i hjemmet og eventuelt i forbindelse med fritidsaktiviteter.
Specialteamets indsatser vil trække på andre kommuners gode erfaringer – herunder Hvidovre Kommune og Stevns Kommune, der har haft succes med at mindske skolefravær.
- Projektet bygger på et stærkt samarbejde på tværs af forvaltning, familier og skoler. Når vi arbejder sammen på tværs, kan vi lykkes med at få flere børn tilbage i skolen og trives i hverdagen, siger Martin Lohse (Guldborgsundlisten), formand for Børn og Skoleudvalget.
Der er afsat fire mio. kr. om året i tre år. Børn og Skoleudvalget har derudover afsat en mio. kr. til prøvehandlinger i skolerne afledt af initiativer, som specialteamet peger på.
Pilotprojektet træder i kraft 1. august 2025 og afsluttes 31. december 2028. Når perioden udløber skal erfaringer, tilgange, metoder og viden udbredes til resten af skolerne i Guldborgsund Kommune.
lal
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.