
Regeringen har meldt ud, at der skal etableres en politiskole i Vestdanmark, og Rigspolitiet er nu sammen med Bygningsstyrelsen gået i gang med at undersøge og vurdere mulighederne i de 18 kommuner, der har sendt en ansøgning.
Og selvom den kommune, der ender med at løbe med skolen, både kan se frem til ekstra jobskabelse og tilflytning af hundredevis af aspirerende betjente, er der ingen der har haft den store tegnebog fremme i bestræbelserne på at overbevise regeringen.
dknyt har søgt om aktindsigt i alle 18 kommuners udgifter til al ekstern kommunikation, annoncering, kampagnemateriale, lobbyarbejde og andet, der har haft til formål at påvirke regeringens beslutning. Selvom alle 18 har sendt en formel ansøgning, har kun to af kommunerne brugt penge på ekstern bistand. Og i de store kommunale budgetter, er det peanuts, der er tale om.
Således har Esbjerg brugt 195 kr. på at booste et Facebookopslag, mens Fredericia har brugt 2606 kr. på eksternt at producere en folder med stærke argumenter om kommunens faciliteter, transportmuligheder, boligudvalg og kulturelle tilbud til tilflyttere.
Flere andre kommuner har udarbejdet en lignende folder, men i modsætning til Fredericia har de alle klaret udgifterne internt i de respektive kommunikationsafdelinger. I alt løber de samlede udgifter altså op i sølle 2801 kr.
De 18 kommuner, der har lagt billet ind på den kommende politiskole:
- Kolding
- Haderslev
- Fredericia
- Sønderborg
- Esbjerg
- Herning
- Viborg
- Silkeborg
- Holstebro
- Randers
- Svendborg
- Skive
- Skanderborg
- Aarhus*
- Favrskov
- Aalborg
- Brønderslev
- Horsens
I løbet af de seneste fire år er 900 politistuderende blevet optaget på politiskolen. Regeringens mål er at fordoble antallet til 1.830 i løbet af de næste fire år. Samtidig skæres uddannelsens længde ned til to år i stedet for tre, og det vil ikke længere kræve en gymnasial uddannelse at blive optaget på politiskolen. Rent organisatorisk bliver den nye skole og politiskolen i Brøndby én enhed med fælles ledelse.
*Opdateret 21. marts 09:45: Aarhus Kommune har gjort dknyt opmærksom på, at kommunen ikke selvstændigt har rettet henvendelse til regeringen, men at kommunen som del af Business Region Aarhus har henvendt sig for at gøre opmærksom på en mulig placering – ikke i Aarhus, men i Østjylland
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.