AARHUS: Aarhus Kommunes kampagne for at få aarhusianere til at huse flygtninge har foreløbig resulteret i, at der på nuværende tidspunkt er 19 flygtninge indkvarteret hos private i Aarhus Kommune samt tre undervejs og fire afsluttede, skriver Jyllands-Posten.
På baggrund af kampagnen 'Hus en flygtning' modtog kommunen i alt 215 henvendelser primært fra borgere, der er interesserede i at huse flygtninge. Men langt de fleste lejemål var for dyre til en integrationsydelse. Andre forhindringer kan være tobaksrygning og krigstraumer, der kræver særlige hensyn.
Aarhus Kommune har planlagt i april at iværksætte en ny kampagne, som skal opfordre aarhusianere til at indkvartere flygtninge privat.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.