
Det bliver ikke nødvendigvis gratis for kommunerne at lockoute landets lærere, hvis parterne ikke når til enighed - kommunerne skal nemlig selv for tabte timer. Som udgangspunkt i hvert fald. Det fremgår af en Q&A-side på Undervisningsministeriets hjemmeside, der er lanceret til at svare på spørgsmål om en mulig kommende konflikt.
Til gengæld må timerne gerne placeres i weekender og ferier.
Da lærerne sidst var lockoutet, i 2013, var meldingen meget tydelig fra Undervisningsministeriets side: Det var skolernes opgave at sikre, at eleverne blev kompenseret for de næsten 2,2 mio. aflyste lektioner.
Men forskellen på dengang og nu er, at folkeskolereformen har ændret antallet af lektioner i folkeskolen. Så hvor mange skoler tidligere lå et godt stykke over minimumstimeantallet, ligger de nu på minimumstimeantallet. Og derfor skal der altså erstattes.
Som udgangspunkt i hvert fald. For ministeriet vil først tage endelig stilling til spørgsmålet på den anden side af en mulig konflikt, da det 'afhænger af tidspunkt, varighed og omfang' af konflikten, har ministeriet oplyst folkeskolen.dk.
Alligevel fremgår det altså på ministeriets hjemmeside, at skolerne skal erstatte. Især skal elever, som skal til prøve i de pågældende fag kompenseres 'så de har det nødvendige grundlag for at aflægge prøverne,' lyder det på hjemmesiden. Ministeriet oplyser derudover, at elever godt kan gå til afgangsprøven som normalt, selvom de har fået mindre undervisning end minimumstimetallet.
Det fremgår desuden, at skolerne kan få lov til at sende eleverne i skole i weekenden eller på helligdage, selvom skoletiden almindeligvis ifølge folkeskoleloven skal ligge i hverdagene.
'Griber omfanget af en eventuel konflikt om sig, vil det dog ikke være i strid med folkeskoleloven, hvis man i kommuner og på skoler lokalt vælger at placere en del af den kompenserende undervisning uden for normal skoletid. Det vil dog afhænge af omfanget og varigheden af en eventuel konflikt og de lokale forhold om, hvorvidt der vil være tale om en sådan ekstraordinær situation, som gør dette skridt nødvendigt,' lyder det på hjemmesiden.
Sommerferien kan til gengæld på ingen måde inddrages til at erstatte undervisningen. Den ligger fast.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.