dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Ankestyrelsen: Børnesager skal genvurderes efter kritik

Tvivl om psykologerklæringer rejst af Ekstra Bladet får styrelse til at kræve redegørelse fra de kommuner, der har benyttet ham.
23. JUN 2021 6.29

Artikler i Ekstra Bladet har fået Ankestyrelsen til at bede en række kommuner genoptage børnesager, hvor en i artiklerne omtalt psykolog har bidraget med erklæringer. Ekstra Bladet har rejst alvorlig tvivl om kvaliteten af psykologens arbejde, og den tvivl tilslutter Ankestyrelsen sig.

Styrelsen skrev i første omgang en generel henvendelse til alle kommuner med opfordring til at identificere sager, hvor de måtte have bedt den pågældende psykolog om at udarbejde erklæringer. Disse sager bør kommunerne genvurdere og herunder især vurdere, om grundlaget for kommunens afgørelser er tilstrækkeligt, eller om der er behov for supplerende oplysninger.

Efterfølgende fik Ankestyrelsen kendskab til, hvilke konkrete kommuner der har benyttet den pågældende psykolog i børnesager, og det fik styrelsen til at skærpe opmærksomheden på sagerne.

Ankestyrelsen har nu henvendt sig direkte til de pågældende kommuner og bedt dem gøre rede for, hvad de foretager sig i de konkrete sager. Redegørelserne skal indeholde oplysninger om antal sager og typer af sager, hvori kommunerne har gjort brug af denne psykolog, og hvad de vil gøre i disse sager som følge af den rejste kritik, oplyser Ankestyrelsen.

mk

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/ankestyrelsen-boernesager-skal-genvurderes-efter-kritik

GDPR