
GENTOFTE: Gentofte Kommune har så svært ved at skaffe ledige boliger til flygtninge, at kommunen undersøger muligheden for at placere de nye indbyggere i statens palæer ved blandt andet Charlottenlund Slot. Kommunen undersøger også muligheden for at opføre pavilloner på et fredet område ved Garderhøjfortet, skriver Berlingske.
Den intense jagt på boliger skyldes, at staten har pålagt Gentofte Kommune at modtage næsten 300 flygtninge i år.
- Regeringen giver et falsk billede af de enkelte kommuners mulighed for at fremskaffe de nødvendige boliger. Det er uanstændigt og beklageligt, at regeringen negligerer saglighed og dialog, men i stedet støtter sig på fordomme om blandt andet Gentofte Kommunes muligheder, siger borgmester Hans Toft (K) til Berlingske.
Ledige villaer i spil
Det fredede Charlottenlund Slot kan ikke selv komme i spil. Ifølge Slots- og Kulturstyrelsen kan det ikke ombygges på en måde, der vil egne sig til at huse et større antal flygtninge, og desuden er slottet lejet ud til mindst 2017. Derimod kan øvrige bygninger i slotshaven måske gennem en ombygning være egnede som flygtningeboliger.
Sidste år havde Gentofte Kommune en kvote på 117 flygtninge, men tallet er sat op til 296, efter at beregningsmetoden for kvoten ændret så aupairpiger ikke længere påvirker tallet. Hans Toft afviser, at kommunens interesse for at placere flygtninge ved fredede ejendomme er udtryk for en bevidst provokation.
- Vi er nødt til at gøre noget ekstraordinært for at klare placeringen på kort sigt, siger han til Berlingske.
Ud over at kigge på en række af statens ledige palæer ved Charlottenlund Slot vil kommunen på et møde mandag drøfte mulighederne for at huse flygtninge i kommunale bygninger. Kommunen forhandler også om at leje ledige villaer ved Gentofte Hospital.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.