AARHUS: Der er brug for nye arbejdspladser i Gellerupparken i Aarhus, og derfor åbner et nyt iværksætterhus i dag. Det har en bestyrelse af professionelle erhvervsfolk fra Aarhus, og målet er at få skabt nye virksomheder og arbejdspladser i Gellerupparken. Aarhus Kommune, Brabrand Boligforening og firmaet A. Enggaard står bag Iværksætterhuset. Det skriver DR Østjylland.
Iværksætterne, der lejer sig ind i huset, får hjælp af 'tunge' erhvervsfolk, og kravet til lejerne er bl.a. at de skal skabe arbejdspladser, dvs. de skal selv ansætte yderligere til deres firmaer, så de på sigt kan flytte ud af iværksætterhuset og starte selv.
Iværksætterhuset får kun en levetid på tre år, men forhåbentligt kan det hjælpe med at forvandle Gellerupparken fra en ghetto til et område med mange forskellige boliger og arbejdspladser, lyder det fra Carl Erik Skovgaard, som er en af erhvervsfolkene, der skal hjælpe de nye iværksættere.
sl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.