AALBORG: Mere glæde omkring et måltid skal få ældre nordjyder til at spise mere. Det er filosofien, når 300 medarbejdere fra Aalborg Kommunes plejehjem tager på kursus for at uddanne sig til såkaldte 'Måltidsværter.' Det skriver DR Nordjylland.
På kurset bliver medarbejderne uddannet i, hvordan man anretter maden på en lækker måde, hvordan man skaber hygge om et måltid, ligesom de lærer om en masse forskellige smage. Målet er at få plejehjemsbeboerne til at spise en smule mere og skabe en god stemning og samvær omkring måltiderne.
Aalborg Kommune fik bevilliget 34,2 mio. kr. fra den såkaldte Værdighedsmilliard sidste år. En del af disse penge går til kurset for de 300 medarbejdere.
sl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.