dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
DK Debat
Rigsrevisionen: Ankestyrelsens tilsyn er utilfredsstillende
Mette Abildgaard (K), formand for Statsrevisorerne, Leif Lahn Jensen (S), Serdal Benli (SF), Mikkel Irminger Sarbo (RV), Lars Christian Lilleholt (V) og Mohammad Rona (M) under Doorstep pressemødet med Statsrevisorerne, hvor de udtaler kritik af Forsvarsministeriets vedligeholdelse af bygninger. Statsrevisorerne har ligeledes kritik af Ankestyrelsens lange sagsbehandling.
Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

Rigsrevisionen: Ankestyrelsens tilsyn er utilfredsstillende

Tilsynet med kommuner og regioner på socialområdet er præget af lange sagsbehandlingstider, og der følges ikke systematisk op, lyder kritikken.
2. JUN 2025 13.42

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.