SØNDERBORG: Erfaringerne med at sende kontakthjælpsmodtagere ud i nyttejob har været så positive i Sønderborg Kommune, at politikerne nu har besluttet at udvide ordningen til også at omfatte dagpengemodtagere, skriver Jydske Vestkysten. Det betyder ifølge næstformand i arbejdsmarkedsudvalget, Petter Astrup (V), at jobcentret i samarbejde med a-kassen kan anvende nytteindsatsen i forbindelse med afklaringen af den ledige dagpengemodtagers fremtidige jobmuligheder.
Det er a-kassen, som i sidste ende skal godkende, om en dagpengemodtager skal sendes ud i nyttejob, og målgruppen for nyttejobs vil fortsat fortrinsvist være kontanthjælpsmodtagere.
Nytteindsatsen koordineres af Vej & Park i Sønderborg Kommune og hovedopgaverne er renholdelse af strande og grønne områder. Arbejdsopgaverne er bestemt af en styregruppe, hvor også de faglige organisationer er repræsenteret.
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.