TØNDER / HERNING: Ankestyrelsen har afgjort, at Tønder Kommune i år skal betale 15,2 mio. kr. til Herning Kommune. Det skyldes, at Tønder i perioden 2013 til 2015 ikke greb ind i en sag om en familie, som siden flyttede til Herning, hvor kommunen måtte tvangsfjerne tre børn, skriver JyskeVestkysten.
- Vi lægger os fladt ned og siger, at det var ikke godt nok, det vi præsterede overfor de her børn på det her tidspunkt. Jeg har ikke tal på antal af underretninger, men der er kommet en del både fra daginstitution og fra skole og også anonyme underretninger, fortæller Grethe Nielsen, der er direktør for social, sundhed og arbejdsmarked i Tønder Kommune.
Familien flyttede til Tønder Kommune i sommeren 2013, og mens familien boede her, var der flere, som gjorde opmærksom på problematiske forhold - uden at kommunen fjernede børnene fra hjemmet. Afgørelsen fremgår af en tillægsdagsorden til Børn- og skoleudvalgets møde, og heraf fremgår det ikke, hvad der konkret var grunden til, at børnene skulle fjernes fra hjemmet.
MG
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.