AALBORG: Det nye klippekort, der skal give beboerne mulighed for at deltage i aktiviteter, er blevet brugt helt forkert i Aalborg, og derfor får beboere på kommunens 38 plejehjem nu deres klip tilbage, skriver DR Nordjylland.
Problemet er opstået, fordi de ældre blev trukket i klip, når de deltog i helt almindelige aktiviteter på hjemmene, som de i forvejen havde adgang til, på trods af, at klippekortene er indført for at give de ældre adgang til for eksempel frisører og gåture, de ikke normalt ville have adgang til.
I alt handler det om 1.000 klip, som gives tilbage til de cirka 1.700 beboere på kommunens 38 plejehjem. Plejehjemmene får godt 8.000 kroner om året per beboer til ordningen, der blev indført i maj.
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.