Der bliver flere og flere ældre, og det betyder også, at kommunerne bygger flere boliger til dem. Men for at boligerne skal være velegnede til de ældre, skal der tages en række hensyn som mere plads og elevatorer, og den slags koster, skriver DR.
Derfor lå kommunernes indtægter fra husleje på næsten 2,5 mia. kr. i 2017 - 882 mio. kr. mere end ti år tidligere, viser tal renset for inflation fra Danmarks Statistik.
Ifølge KL er den øgede indtægt nødvendig, fordi det koster mere at opføre nye og flere boliger, der er behov for. Blandt andet er kravene til ældre- og plejeboliger blevet skærpet, og der er særlige krav til eksempelvis boligens størrelse og andre standarder.
ibs
Rubrik ændret kl. 11: fra 'Kommunerne tjener milliarder på ældreboliger' til 'Ældreboliger bliver større og dyrere at bygge og leje'
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.