dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Bondo afviser sympatikonflikt

OK13 Selvom tusindvis står klar til at konflikte i sympati med lærerne, så afviser DLF nu tilbuddet helt
KORT NYT
12. APR 2013 14.06

De danske skolelærere får nu fuld støtte fra gartnere, bygningskonstruktører, modelsnedkere, murerarbejdsmænd og andre faggrupper. I alt 9.000 medlemmer af 3F Bygge-, Jord- og Miljøarbejdernes Fagforening er klar til en sympatikonflikt, hvis blot lærerne siger til.

- Lige nu går det ud over lærerne. Men inden længe, så kan det meget vel være alle os andre, siger Henrik Lippert, formand for BJMF, til Jyllands-Posten.

Men Danmarks Lærerforening siger 'tak, men nej tak' med begrundelsen, at DLF ikke ønsker' at folk træder ud i ulovligheder'

For godt en uge siden tilbød FOA at støtte lærerne ved at gå i sympatikonflikt med sine 192.305 medlemmer, hvis der blev brug for det.

lcl

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/bondo-afviser-sympatikonflikt

GDPR