Danske Handicaporganisationer, DH, har ansat Katrine Tang som ny direktør. Hun kommer fra en stilling som vicedirektør i Danske Regioner. Katrine Tang overtager posten som direktør for DH efter Lars Midtiby. Det skriver organisationen i en pressemeddelelse.
- Jeg glæder mig over, at en stor kapacitet som Katrine Tang bliver ny direktør for DH. Katrine kan gøre DH til et endnu stærkere talerør for mennesker med handicap. Hendes topleder-erfaring fra en paraplyorganisation og fokus på ledelse, udvikling og netværksdannelse vil løfte DH lokalt, på landsplan og internationalt, siger Thorkild Olesen, formand for DH.
- DH står stærkt som interessevaretager og fælles talerør for handicaporganisationerne. Og der er brug for denne stemme. Jeg glæder mig til at lære DH’s politikere, medarbejdere, medlemsorganisationer og lokalafdelinger at kende. Jeg glæder mig til at komme i gang med at sikre indflydelse på den førte politik og udvikle DH som organisation, siger Katrine Tang, som tiltræder stillingen 1. november.
MG
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.