
Over halvdelen af de i alt omkring 137.000 regionalt ansatte vil blive omfattet af den eventuelle lockout. I alt forventer Danske Regioner at lockoute 70.000 ansatte, hvis konflikten når til en strejke. Det er modsvaret, efter at fagbevægelsen har varslet strejke.
- Lad mig sige klart, at vi stadig tror og håber på en forhandlingsløsning, så Danmark ikke kastes ud i en konflikt. Men i den nuværende situation er vi tvunget til at varsle lockout, siger Anders Kühnau (S), der er formand for Regionernes Lønnings- og Takstnævn.
Ifølge en pressemeddelelse fra Danske Regioner ser regionerne således på fagbevægelsens strejkevarsel, at fagbevægelsen meget præcist har udvalgt områder og faggruppe, sådan at hele sygehuse reelt lammes. Og derfor svarer regionerne altså igen ved at lockoute endnu større dele af sundhedspersonalet.
'For eksempel er der varslet strejke for det personale, som skal sørge for, at hospitaler er rene og instrumenter er sterile. Uden de funktioner vil andre faggruppe være uvirksomme. På samme måde er anæstestesilægerne medtaget af strejkevarslet, og uden bedøvelse kan kirurgerne ikke passe deres arbejde,' lyder det i pressemeddelelsen.
- Vi kan ikke forsvare at udbetale løn til grupper, som går uvirksomme rundt på afdelinger uden patienter. Det vil være uansvarligt overfor skatteyderne, der betaler. Og det er urimeligt overfor patienterne. Man skal huske, at opgaverne – fx operationerne - jo ikke forsvinder, og at regionerne efter en eventuel konflikt skal lønne personale for at indhente de opgaver, som er blevet udskudt, siger Anders Kühnau.
Det præcise omfang af lockouten er ikke endelig fastlagt. Det er givet, at de største sygehuse rammes bredt af strejkevarslet og dermed også af lockouten. Et skøn ud af de foreløbige vurderinger er, at op imod 70.000 berøres af en konflikt - svarende til over halvdelen af de ansatte i regionerne.
Undtaget fra lockouten er en række sårbare patientgrupper, herunder alle psykiatriske patienter. Samtidig vil regionerne nu gå i gang med at forhandle et nødberedskab, som skal sikre, at ingen patienter udsættes for livsfare. Det betyder, at akutte funktioner ikke rammes – herunder kræftbehandlingen.
- Vi vil ikke lade hverken trafikofre eller kræftpatienter i stikken. Der vil være personale, der tager hånd om alvorligt syge og tilskadekomne. Det håber jeg, at de faglige organisationer er enige med os i, lyder det fra Anders Kühnau.
En lockout på regionernes område kan træde i kraft 10. april.
Foreløbig liste over hospitaler/områder, der kan blive berørt
- Bispebjerg og Frederiksberg Hospital
- Herlev og Gentofte Hospital
- Rigshospitalet og Rigshospitalet Glostrup
- Sygehusenhed Midt
- Sygehusenhed Vest
- Regionshospitalet Horsens
- Regionshospitalet Randers
- Aarhus Universitetshospital
- Regionshospital Nordjylland
- Aalborg Universitetshospital
- Holbæk Sygehus
- Sjællands Universitetshospital - Køge
- Odense Universitetshospital
- Sygehus Sønderjylland – Sønderborg
- Friklinikken - Grindsted
- Sygehus Lillebælt – Middelfart
- Syddanske Vaskerier - Odense
- Alle regionshuse
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.