FAVRSKOV: Hjemmeplejen i Favrskov Kommune skal opspore borgere, der er ensomme. Det sker som en del af projektet 'Sammen mod ensomhed', der skal afhjælpe ensomhed blandt borgere, der modtager fem timers hjemmehjælp eller mere om ugen. Det skriver Favrskov Kommune på sin hjemmeside.
Screeningen af borgerne foregår i det samme system, som medarbejdere i hjemmeplejen bruger til daglig, og den består af tre spørgsmål, som den enkelte borger skal forholde sig til. Når borgernes svar er noteret, kan medarbejderne se, om borgeren har ensomhed inde på livet. På baggrund af sine svar bliver borgeren vurderet efter om de hører til i en grøn, gul eller rød kategori. Borgere i røde og gule kategorier kan have ensomhed inde på livet i mindre eller større grad, hvorefter en indsats vil blive igangsat.
Favrskov Kommune, Røde Kors og Ældre Sagen udvikler sammen med en stribe frivillige organisationer en samarbejdsmodel, der efterfølgende kan anvendes i forhold til alle ældre borgere, der oplever ensomhed. Modellen er færdig i foråret 2019.
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.