dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi
Loftlifte er det mest udbredte stykke velfærdsteknologi, men andre hjælpemidler er på vej frem. Foto: Mik Eskestad, Polfoto.

FOA: Velfærdsteknologi kan aflaste sundhedspersonale

Brugen af robotter og teknologi stiger i ældreplejen og er med til at aflaste personale, mener fagforening
23. JUN 2015 6.30

Teknologi og robotter bliver mere og mere en integreret del af kommunernes service, viser en ny undersøgelse ifølge kommuneforeningen KL's nyhedsbrev, Momentum. Hos fagforeningen FOA, der repræsenterer op mod 190.000 medlemmer ansat primært i den offentlige servicesektor, hvor velfærdsteknologien er indført, er man meget positive over for gevinsterne ved ny teknologi i form af større frihed og bedre arbejdsvilkår.

Men det er vigtigt for FOA, at teknologiske tiltag skal indføres i samarbejde med borgerne og de ansatte i ældreplejen.

- Velfærdsteknologien kan aflaste personalet for tungt og ensformigt arbejde, hvilket selvfølgelig kan være med til at gøre noget ved arbejdskraftbehovet og skabe bedre arbejdsmiljø. Men fordi arbejdet foregår ansigt til ansigt, vil det ikke være ligesom på en industrivirksomhed, hvor man kunne udskifte en masse medarbejdere med en robot, siger FOA-formand Dennis Kristensen til Momentum.

Vasketoiletter på vej frem
En af de velfærdsteknologier, der er på vej frem, er vasketoilettet, der kan gøre ældre og svage borgere helt eller delvist i stand til selv at gå på toilettet. Det giver brugeren mere frihed og værdighed, og samtidig aflaster det personalet fra en tung arbejdsbyrde.

Fra sidste år til i år er andelen af kommuner, der enten har indført eller er i gang med at indføre eller afprøve vasketoiletter, eksempelvis steget med 20 pct.. Dermed findes nu vasketoiletter i 84 pct. af kommunerne, og der er lige nu mindst 2744 i brug over hele landet.

En undersøgelse, FOA foretog blandt sine medlemmer i 2014, viste også, at 83 pct. var overvejende eller meget positivt indstillede over for at skulle arbejde med velfærdsteknologier. Og 64 pct. syntes, der burde indføres mere teknologi på deres arbejdsplads.

Dennis Kristensen fastslår, at medarbejderne meget gerne vil tages med på råd og involveres i indførelsen af velfærdsteknologi.

Ritzau

 

Fakta: Brug af velfærdsteknologi i kommunerne

  • Loftlifte
    2014: 25.626
    2015: 26.840
    Udvikling: 5 procent
  • Elektriske bade/toiletstole
    2014: 2645
    2015: 6942
    Udvikling: 162 procent
  • Vasketoiletter
    2014: 2255
    2015: 2744
    Udvikling: 22 procent
  • Toiletsædeløftere
    2014: 491
    2015: 530
    Udvikling: 8 procent
  • Spiserobotter
    2014: 64
    2015: 95
    Udvikling: 48 procent

Kilder: KL's Center for Velfærdsteknologi samt KL's nyhedsbrev, Momentum

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/foa-velfaerdsteknologi-kan-aflaste-sundhedspersonale

GDPR