AARHUS: En operasanger, en skuespiller og en kok har skiftet de skrå brædder og køkkenet ud med opholdsstuer på plejehjem i Aarhus. Hun er en af 14 nye oplevelsesmedarbejdere, heraf flere med kunstneriske uddannelser der er ansat til at skabe livsglæde. Kommunen har sat 7,7 mio. kr. om året af til projektet, skriver Kristeligt Dagblad. Pengene er fundet ved interne omprioriteringer af midler fra rekruttering og lederudvikling samt via en nedgang i sygefraværet.
Det er den ansvarlige rådmand Jette Skives (DF) ambition, at alle kommunens plejehjem skal være steder, hvor de fleste mennesker har lyst til at leve deres sidste dage. Derfor kom hun på ideen om at ansætte medarbejdere, der ikke nødvendigvis har sundheds- eller omsorgsuddannelser, men som kan skabe oplevelser og livsglæde. Eller, som hun siger, kan få alt det dejlige frem i tilværelsen.
Det er i første omgang blevet til ansættelsen af 14 oplevelsesarbejdere, ni med fast lokal tilknytning og 5 'flyvende', der skal være med til at skabe liv på samtlige af kommunens plejecentre.
dc
Læs hele historien hos Kristeligt Dagblad.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.