MIDTJYLLAND: I august 2015 besluttede Kirurgisk Afdeling på Regionshospitalet Herning at udskifte en flok social- og sundhedsassistenter med en mindre gruppe sygeplejesker, der kunne udfylde flere arbejdsopgaver. Derfor modtog social- og sundhedsassistenterne en fyreseddel, men det var ikke ok, har opmand og forhenværende højesteretspræsident Børge Dahl vurderet, efter at Foa havde indbragt sagen over for ham, skriver Fagbladet Foa.
Opmanden har i sin afgørelse blandt andet lagt vægt på, at det ikke blev undersøgt, om afdelingen kunne have opnået en besparelse ved at have beholdt en eller flere af de opsagte social- og sundhedsassistenter i stedet for at ansætte sygeplejersker. På baggrund af afgørelsen skal hospitalet betale 75.000 kroner til de fyrede Foa-medlemmer, der var med til at lægge sag an.
På Regionshospitalet Herning oplyser sygeplejefaglig direktør Ida Götke i en skriftlig kommentar, at de tager opmandens kendelse til efterretning og lader den indgå i praksis fremadrettet:
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.