AARHUS: Pædagoger i børnehaver i Brabrand i Aarhus kommune har fire gange forhindret en 20-årig mand i at hente tilfældige børn ud af institutionerne. Manden er ifølge en mentalundersøgelse 'mentalt retarderet i høj grad' og nu dømt til institutionsanbringelse på ubestemt tid.
Dommen gælder dels forsøgene på bortførelse af børnene, dels flere tilfælde af vold mod medarbejdere på forskellige opholdssteder, han har været tilknyttet. Han har slået en i hovedet, kastet stole efter en anden og hældt afkalkningsmiddel i en kop kaffe, som han gav til en medarbejder.
Dommen omfatter desuden to tilfælde af blufærdighedskrænkelse over for to piger. Han vil efter dommen blive overført til en sikret afdeling.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.