dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Korte kurser får ledige i job

KORT NYT
22. SEP 2014 14.41

HORSENS: Ledige, der får et individuelt tilrettelagt kursus inden for metalbranchen, har stor succes med efterfølgende at få job. Nu skal lagerarbejdere afsted. Fire ud af fem ledige, som tidligere har arbejdet i metalbranchen eller godt kunne tænke sig det, fået arbejde takket være kompetenceløftet som Jobcenter Horsens og Learnmark Horsens står bag, oplyser kommunen.

I løbet af de syv uger, kurset varer, får deltagerne grundlæggende kompetencer i at bruge en PC og de lærer om praktisk værkstedsteknik, svejsning, arbejdsmiljø, sikkerhed m.v.

Modellen med at give såvel faglærte som ufaglærte ledige et målrettet og individuelt kompetenceløft er allerede i gang med at blive overført til andre faggrupper, fortæller Maria Birk Barnung, chefkonsulent i Learnmark Erhverv, der blandt andet forklarer den store succes med, at virksomhederne involveres i forløbet.

- Virksomhederne får på et tidligt tidspunkt besøg af en konsulent fra jobcentret, der har til opgave at afdække behovet for arbejdskraft. På kurset undervises de ledige desuden i at lave en jobansøgning, som de efterfølgende sender ud til virksomhederne.

 

 

kil

 

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/korte-kurser-faar-ledige-i-job

GDPR