LÆSØ: Den 1. september modtager Læsø for første gang i 11 år flygtninge. Her ankommer ti flygtninge med færgen til den lille Kattegat ø. Tidligere har øen betalt sig fra at modtage flygtninge, og i stedet har Hjørring Kommune taget Læsøs andel. Det er sket, da kommunen selv har ment, at man var for lille til at administrere tilflytningen af flygtninge. Men nu vil Læsø selv tage sig af sin flygtningekvote, skriver TV2 Nord. Flygtningene vil blive indkvarteret i en lejlighed centralt i Byrum. I alt modtager Nordjylland 1763 flygtninge i løbet af året.
Der er netop ansat en flygtningekoordinator, og 1. september glæder man sig nu til at modtage de ti flygtninge, deriblandt en syrisk familie på far og mor og fire børn. Læsø har længe ønsket sig nye børnefamilier til øen, og det lykkes nu.
- Politikerne på Læsø har tidligere forsøgt at lave en aftale med Udlændingestyrelsen om, at man er klar til at tage flere flygtninge, end man er forpligtet til, hvis bare vi kan være sikker på at have børnefamilier til øen. Det er ikke lykkedes, men nu glæder vi os til at tage imod en familie samt de fire andre flygtninge, som vi endnu ikke kender meget til, fortæller flygtningekoordinator Eva Halling, Læsø Kommune.
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.