dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Offentlige ledere sorterer ældre fra

Jobansøgere over 60 bliver altid sorteret fra, indrømmer ledere i offentlige og private virksomheder
KORT NYT
22. APR 2014 6.16

KØBENHAVN: Hver sjette leder indrømmer, at jobsøgere på 60 år og derover altid bliver sorteret fra, eller at de i hvert fald skal have bedre kvalifikationer end yngre, hvis de overhovedet skal komme i betragtning til jobbet. Det fremgår af en undersøgelse, som analysebureauet Voxmeter har foretaget for Ugebrevet A4 blandt 1002 repræsentativt udvalgte uddannelses- og personaleansvarlige i den offentlige og private sektor.

Professor på Aalborg Universitet Per H. Jensen, der forsker i seniorer og arbejdsmarkedet, fælder en kort og kontant dom over den sjettedel af arbejdsgiverne, der ikke giver seniorer en lige behandling i ansættelsessituationer:
- Cheferne handler jo ulovligt. Det må de ikke. Uanset om de direkte sorterer over 60-årige fra eller stiller skærpede krav til dem, er det i strid med ligestillingsloven. Det samme ville gælde, hvis det var kvinder eller handicappede, det handlede om, siger han.

I virkeligheden frygter Per H. Jensen, at modstanden mod ældre jobsøgere er endnu større, end den kommer til udtryk i den aktuelle undersøgelse. Her kan cheferne nemlig omkostningsfrit give udtryk for en holdning, som de ikke nødvendigvis behøver at efterleve, påpeger han.
- Vi har tidligere vist, at kun to pct. af cheferne ofte inden for en periode på to år havde gjort noget for at fastholde ældre medarbejdere. 28 pct. havde gjort noget lejlighedsvis, mens resten - 70 pct. - intet havde gjort.

bi

Læs hele undersøgelsen i A4 her

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/offentlige-ledere-sorterer-aeldre-fra

GDPR