SYDDANMARK: Den psykisk syge 31-årige flugtfange Ziad Mohamad El Kassemburde ikke være indlagt på Psykiatrisk Afdeling i Vejle. Den varetægtsfængslede mand burde sidde i Retspsykiatrisk Afdeling i Middelfart, men der er ikke plads nok, skriver Vejle Amts Folkeblad. Region Syddanmark har bygget afdelingen for at samle alle dømte psykisk syge på ét sted. Målet var at skabe en afdeling med færre flugtforsøg og bedre behandling. Men de 70 pladser, som stedet er bygget til, slår ikke til.
- Gennem det seneste år har vi konstant skullet tage os af 80 til 85 mennesker, som er tiltalt eller dømt. Når vi ikke har plads nok i Middelfart, er vi nødt til at indlægge dem på regionens andre psykiatriske afdelinger, forklarer lægefaglig direktør Anders Meinert Pedersen.
De mange anbringelsesdomme giver et stort pres på psykiatrien, ikke kun i Region Syddanmark men også i resten af landet. Udviklingen er taget op på Christiansborg, hvor SR-regeringen nedsatte et retspsykiatrisk udvalg, der skulle analysere problemerne og pege på løsninger. Så kom folketingsvalget og satte arbejdet i stå, men også den nye regering vil kigge på problemet.
pv
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.