dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Rød blok: Asylsøgere i job på få uger

KORT NYT
2. FEB 2015 6.30

Alle partier i rød blok er - kort før regeringen ventes at præsentere sit integrationsudspil - enige om at gøre det nemmere for asylansøgere, der lige er kommet til landet, at tage et job og bruge deres kompetencer, skriver Jyllands-Posten.

Helt konkret foreslår SF med opbakning fra Enhedslisten og Socialdemokraterne, at asylansøgernes kompetencer afklares allerede i løbet af få uger, og at der oprettes jobbørser, der kan skabe kontakt mellem flygtninge og virksomheder. Samtidig ønsker partierne, at flygtninge, der kommer i arbejde, får mulighed for at bosætte sig i den kommune, hvor de har fået job - selv hvis denne kommune i forvejen har en høj andel af flygtninge. De radikale er 'åbne over for at diskutere' forslaget, men i oppositionen er både Dansk Folkeparti og Venstre stærkt skeptiske.

- Forslaget er en vilkårsforbedring, som gør det mere attraktivt at søge til Danmark. Regeringen taler med to tunger. Den ene dag er man hård i retorikken, og den næste dag giver man opbakning til et forslag, som er en lempelse, siger integrationsordfører Martin Geertsen (V).

Ritzau

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/roed-blok-asylsoegere-i-job-paa-faa-uger

GDPR