dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Rudkøbing Skole bliver sundhedshus

Skal bl.a. rumme læger, jordemoder, syns- og hørekonsulent, fysioterapeut, psykolog og jobcenter
KORT NYT
30. MAJ 2012 14.11

LANGELAND: Langeland får til næste år et sundhedshus, hvor både regionale og kommunale sundhedstilbud samles sammen med et jobcenter og frivillige foreninger. Sundhedshuset skal ligge i den tidligere Rudkøbing Skole og skal give borgerne en lettere og mere overskuelig adgang til deres sundhedstilbud, oplyser TV2 Fyn.

Sundhedshuset kommer til at koste 23 mio. kr. og på de knap 3000 kvadratmeter får bl.a. fem praktiserende læger, en jordemoder, syns- og hørekonsulent samt en praktiserende fysioterapeut og psykolog til huse.

- Det er vores håb og forventning, at det nye sundhedshus på Langeland vil give såvel personale som patienter i huset oplevelsen af tryghed og nærhed. Huset bliver et spændende fagligt sundhedsinnovationshus, som langelænderne kan være stolte af, siger Thyge Nielsen (V), der er formand for regionsrådets akut- og ø-udvalg.

Derudover bliver sundhedshuset også hjemsted for både jobcenter og frivillige foreninger.

ka

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/rudkoebing-skole-bliver-sundhedshus

GDPR