SAMSØ: Spar penge på at blive hjemme med børnene, når dagplejemor må melde fra, fordi hun har ferie, er på uddannelse eller er syg.
Det tilbud har forældrene på Samsø fået som en forsøgsordning, der er blevet så populær, at skole- og kulturudvalget nu har gjort ordningen permanent, fortæller DR Østjylland.
I alt har forældre på øen 800 gange i forsøgsåret sparet penge ved selv at tage sig af poderne derhjemme. Og ordningen, den kalder de Fri Med Dagplejer.
Formand for Social- og Kulturudvalget på Samsø Ulla Holm (SF) mener, at ordningen er en succes:
- Der er positive tilbagemeldinger fra alle parter. Forældre, alle dagplejerne og forvaltningen, fortæller hun til DR Østjylland.
Fri Med Dagplejer kan blandt andet lade sig gøre, fordi der både sidste år og i år er født flere børn end normalt på Samsø, og det betyder, at der er flere i dagplejen.
- Ordningen er også en fordel for kommunen, da man ikke skal ud og arrangerer gæstedagpleje, når der er pres på. Hvis der på et tidspunkt mangler børn i dagplejen, skal vi igen kigge på, om det er en fordel for kommunen, siger hun.
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.