
- Det er selvfølgelig med vemod, at jeg siger farvel til Danske Handicaporganisationer, som på mange måder har været min livsmission. Men hver ting til sin tid. Jeg trives med at gøre en forskel, og i den forbindelse har jeg fået en mulighed, som jeg ikke kan sige nej til, siger Stig Langvad.
Stig skal arbejde med netop det, han brænder mest for: Nemlig at påvirke samfundsudviklingen i en retning hvor der er plads til og accept af alle mennesker uanset alder, køn, handicap, sygdom, religion, etnisk oprindelse m.v. Hos Fonden Realdania, skal Stig være med til at sætte fokus på, hvordan vi i et bredt fællesskab kan indrette samfundet, så det i højere grad fremmer forståelse for og respekt af befolkningens mangfoldighed.
- Selvom målgruppen bliver bredere, og samarbejdet sker på et fælles værdigrundlag, er det essensen af det, som jeg har arbejdet for hver dag, og jeg glæder mig til at kaste mig over opgaven. Det er det samme perspektiv, der ligger til grund for arbejdet i FN, og derfor kommer jeg også til at fortsætte med dette på internationalt plan i FN regi med særlig fokus på handicapkonventionen, siger han.
Stig Langvad blev i juni måned af ca. 150 lande personligt genvalgt til FN's Handicapkomite, og denne post beholder han.
Stig Langvad fratræder med omgående virkning, og ny formand bliver i henhold til vedtægterne DH's næstformand Thorkild Olesen, som også er formand for Dansk blinde Samfund.
kil
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.