dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Ubehandlet ADHD koster 2,8 mia. årligt

KORT NYT
3. SEP 2014 10.43

Borgere med den psykiske forstyrrelse har markant højere risiko end andre for at være arbejdsløse, for at have flere psykiske diagnoser og for at være både gerningsmænd og ofre for voldelige forbrydelser – eller på anden vis komme uheldigt afsted på grund af deres impulsivitet.

Det viser et netop offentliggjort forskningsprojekt fra Rockwool Fondens Forskningsenhed, som sætter beløb på det benspænd, det er at leve med ubehandlet ADHD, skriver Berlingske.

Det koster ifølge forskerne samfundet 2,8 mia. kr. årligt, at de omkring 19.000 danskere i undersøgelsen, som har fået diagnosen som voksne, er vokset op med ubehandlet ADHD. Det svarer til omkring 150.000 kr. per person om året.

lcl

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/ubehandlet-adhd-koster-2-8-mia-aarligt

GDPR