dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Udvalgsformand peger på tilsyns-hul i lov

KORT NYT
20. FEB 2015 7.08

KOLDING: 14 ekstremt plejekrævende borgere med voldsomme psykiske lidelser og behandlingsdomme bor lige nu i tidligere ældreboliger i Sdr. Stenderup i såkaldte enkeltmandsprojekter, som hverken er under nogen form for samlet offentligt tilsyn eller godkendt af nogen myndighed. Skulle der opstå en nødsituation, er der ifølge socialudvalgsformand Lis Ravn Ebbesen (SF) ingen offentlige myndigheder, der har pligt til at gribe ind, skriver JydskeVestkysten.

- Man har i ændringen af lovgivningen på området fuldstændigt glemt det, der hedder enkeltmandsprojekter. Vi har på fornemmelsen, at skulle der ske noget, så er det os, der vil blive peget fingre af. Vi vil gerne tage os af det, vi har bare ikke lovhjemmel til det, fastslår Lis Ravn Ebbesen, der nu beder socialminister Manu Sareen (R) om at gribe ind.

Hullet i loven består i, at en virksomhed kan oprette en stribe enkeltmandsprojekter og dermed slippe for at etablere en institution. På den måde undgår stedet en række tilsyn og selve godkendelsen som samlet institution. De enkelte kommuner, der har anbragt en borger i tilbuddet, fører opsyn med deres egen borger, men det overordnede tilsyn med organisationen som sådan, uddannelsesniveau, målgruppebeskrivelse og lignende, det er der i dette tilfælde ingen, der udfører.

ka

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/udvalgsformand-peger-paa-tilsyns-hul-i-lov

GDPR