MIDTJYLLAND: To af landets otte sikrede institutioner for børn og unge bruger døralarmer, selvom de faktisk er ulovlige. Men alarmerne er nødvendige, mener ledelsen på institutionerne Grenen og Koglen i Region Midtjylland, skriver DR Østjylland.
På de to institutioner sikrer en automatisk døralarm nemlig, at personalet får besked, når de unge, der kan være kriminelle eller til fare for sig selv, forlader deres værelse. Institutionerne har nu fået et påbud fra Socialtilsyn Midt om at fjerne døralarmerne, inden der er gået et halvt år, men i stedet håber de på at få ændret loven.
Sagen er nu endt på Christiansborg hos børne- og socialminister Mai Mercado (K), som nu vil undersøge sagen og se om døralarmerne i fremtiden kan bruges på de sikrede institutioner - på lovlig vis. Hun understreger dog, at institutionerne ikke må handle ulovligt.
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.