En rundringning til landets fem regioner, som Fagbladet 3F har lavet, viser, at de fem regioner skal fyre ansatte. Region Sjælland er hårdest ramt. Op mod 317 fuldtidsmedarbejdere får en fyreseddel, og samtidig bliver der nedlagt en række ubesatte stillinger.
Region Hovedstaden vurderer ifølge et statusnotat fra oktober, at 67 medarbejdere i københavnsområdet bliver berørt af afskedigelser i forbindelse med budgettet for 2019. I Region Nordjylland er der behov for at nedlægge omkring 75 stillinger på Regionshospital Nordjylland.
I Region Midtjylland er forventningen at spare 141 stillinger næste år. I Region Syddanmark, at der endnu ikke er planlagt afskedigelser som følge af budgetunderskud, men at omprioriteringsbidraget vil berøre administrativt personale, HK’ere og DJØF’ere i et vist omfang.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.