Ansatte i hjemmeplejen skal nå at besøge markant flere borgere i løbet af en vagt end for 10 år siden. Det viser en ny undersøgelse fra forskningsinstituttet KORA. Mens kun hver fjerde af de ansatte i 2005 havde over 10 borgere på en vagt, var det flere end hver anden i 2015.
Professor Tine Rostgaard fra KORA peger over for Fagbladet FOA på, at borgerne i dag får mindre praktisk hjælp, for eksempel rengøring, og samtidig er den tid, der ydes til personlig pleje beskåret. KORA-undersøgelsen viser også, at færre ansatte har tid til at drikke en kop kaffe hos borgerne end for 10 år siden.
- Kommunerne er blevet meget skarpe på, hvad kerneopgaven for hjemmeplejen er. Og det er ikke at drikke kaffe eller at yde andre former for psykisk og social støtte til borgerne. Vi ser en samfundsændring, hvor kommunerne mener, at her må frivillige tage over, siger Tine Rostgaard.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.