To nye teltlejre ved beredskabscentrene i Herning og Haderslev tages nu i brug, oplyser Udlændingestyrelsen. Hver lejr har plads til 200 personer.
Udlændinge- og integrationsminister Inger Støjberg (V) meddelte tidligere på året, at der ville blive åbnet flere teltlejre, efter at der allerede er flyttet asylansøgere ind i teltene ved Thisted og Næstved. Hun mener, at telte er en udmærket indkvarteringsform.
Sidst en teltlejr blev indviet, fremhævede Røde Kors, at organisationen har masser af ledige pladser i almindelige boliger.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.