SKANDERBORG: Dørene i Landsbyen Sølund skal være ulåste, fordi Grundloven siger, at man ikke må frihedsberøve mennesker over 18 år. Sådan lød meldingen fra Socialtilsyn Midt for nylig til Skanderborg Kommune, men nu vil nogle af dørene i landsbyen atter blive udstyret med en lås. Det oplyser Skanderborgs borgmester Jørgen Gaarde (S) til TV2 Østjylland.
- Vi har haft en dialog med tilsynet, og vi har fundet frem til nogle løsninger. Det betyder bl.a., at terrassedørene kan være aflåst, og at den fælles hoveddør kan udstyres med sensorer, der er tilkoblet de ansattes mobiler, så de har mulighed for eftersætte, hvis en beboer forlader stedet, siger han.
De løsninger, som Skanderborg Kommune og Socialtilsyn Midt nu er blevet enige om, kan føres ud i livet med det samme. Der vil dog gå et stykke tid, inden der er låse på terrassedørene og sensorer på den fælles hoveddør i Landsbyen Sølund. Personalet i Landsbyen Sølund vil også fortsætte det arbejde, der gør, at den enkelte medarbejder kan håndtere en situation, hvor en beboer, der stikker af, ikke kan kaldes tilbage med ord.
sl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.