
Sommeren har nu ikke været for god, men der har dog været relativ stabilitet på arbejdsmarkedet. I juni var der kun en lille stigning i bruttoledigheden på 400 fuldtidspersoner fra 116.000 til 116.400. Ledighedsprocenten var derfor uændret for femte måned i træk på 4,3 pct. af arbejdsstyrken.
Fald i vareimporten trak imidlertid i juni måned betalingsbalanceoverskuddet op. Overskuddet blev på 19 mia. kr., hvilket er en stigning på 2 mia. kr. i forhold til maj måned.
Set over de første halvår af 2017 var overskuddet på betalingsbalancen 17 mia. kr. højere end i samme periode i 2016. Det er faktisk på niveau med rekordåret 2015. Denne udvikling skyldes især en stigning i overskuddet på tjenester på 15 mia. kr. - hovedsageligt inden for søtransport. Overskuddet på indkomst faldt med næsten en halv mia. kr., mens overskuddet på varer steg med halvanden mia. kr.
Et relativt sikkert tegn på, at økonomien er ved at komme i omdrejninger, er, at forbrugerpriserne begynder at stige. Det samlede forbrugerprisindeks steg 1,5 pct. i juli i forhold til samme måned sidste år. Det er den højeste årlige stigning siden december 2012, hvor forbrugerpriserne steg med 2,1 pct. på årsbasis. Til sammenligning var årsstigningen i forbrugerpriserne i juni på 0,6 pct.
Den markant højere årsstigning i juli i forhold til juni skyldes især højere prisændringer på teletjenester, fødevarer, charterrejser samt leje af sommerhuse. Samlet set steg tjenestepriserne med 2,7 pct. i forhold til samme måned sidste år, og det er en væsentlig årsag til de højere forbrugerpriser i juli. Årsstigningen i tjenestepriserne er den højeste siden september 2012, hvor stigningen ligeledes var 2,7 pct.
En prisstigning på 6,6 pct. inden for restauranter og hoteller skyldes hovedsageligt højere priser på leje af sommerhuse i sommerferiens højsæson. Beklædning og fodtøj faldt derimod med 7,0 pct., hvilket især kan henføres til sommerudsalg på tøj og sko.
Fra juni til juli steg forbrugerprisindekset 0,8 pct. Isoleret set trak leje af sommerhuse samt charter- og flyrejser forbrugerprisindekset op med 0,84 procentpoint. Prisstigningerne på disse tre tjenestegrupper hænger i høj grad sammen med sommerferieperioden i juli måned.
Industriproduktionen vokser på ingen måde ind i himmelen. For den samlede industriproduktion var i juni 3,7 pct. lavere end i maj. Fra april til maj gik produktionen ellers frem med 3,4 pct., mens den faldt 4,1 pct. fra marts til april. Udviklingen i produktionsindekset udviste derfor i 1. halvår 2017 en flad tendens. I 2. kvartal faldt produktionen med 0,5 pct. sammenlignet med 1. kvartal.
Noget tyder på, at bilmarkedet for tiden er ved at blive mættet. Tilgangen af nye personbiler i juli 2017 var på 18.900, og det er uændret i forhold til juni. Tilgangen faldt med 1 pct. i husholdningerne og steg med 1 pct. i erhvervene. Den overordnede udvikling i tilgangen af nye biler er faldende for fjerde måned i træk, hvilket sker, efter at være steget konstant siden juli 2014.
I juli 2017 blev 6.700 af de nye personbiler registreret til leasing. Det er 1 pct. færre end i juli 2016. Leasingbilerne udgjorde 44 pct. af alle nye biler, og det er 1 procentpoint højere end i juli 2016. 63 pct. af leasingbilerne var til erhvervsleasing, mens 37 pct. var til privatleasing.
Deltidsbeskæftigelsen er større i Danmark set i forhold til gennemsnittet i Europa. I 1. kvartal 2017 var 26 pct. af danskere i beskæftigelse ansat på deltid. Til sammenligning var EU-gennemsnittet for deltidsansatte i 1. kvartal 2017 på næsten 20 pct.
Blandt de nordiske lande ligger kun Finland under EU-gennemsnittet med 16 pct., mens Norge (26 pct.), Island (26 pct.) og Sverige (24 pct.) ligger på niveau med Danmark - og altså over EU-gennemsnittet. Bulgarien var det EU-land, der med 2 pct. havde den laveste andel af deltidsansatte i 1. kvartal 2017, mens Holland med 50 pct. klart havde den højeste andel af deltidsansatte.
Ikke overraskende er deltidsbeskæftigelsen ret ujævnt fordel mellem mænd og kvinder. Blandt danske mænd i beskæftigelse i 1. kvartal 2017 var der 17 pct., der var deltidsansat, mens EU-gennemsnittet var på 9 pct. Blandt danske kvinder var deltidsbeskæftigelsen i 1. kvartal 2017 på 36 pct., mens EU-gennemsnittet i samme periode var på 32 pct.
Beslutning om at leje et sommerhus i Danmark er nok blevet foretaget førend man tog bestik af vejret. I juni 2017 var der 14 pct. flere overnatninger i udlejede feriehuse end måneden før. Det er den juni måned, hvor der har været flest overnatninger i de danske feriehuse nogensinde. De danske overnatninger steg med 5 pct., mens de udenlandske steg med næsten 18 pct. i forhold til maj.
Ved udgangen af juni måned var der booket 310.600 husuger for resten af året, hvilket er en fremgang på 6 pct. i forhold til samme tidspunkt i 2016. Fremgangen er især tydelig for september, der har en fremgang på 25 pct. I højsæsonen er juli på niveau med 2016 med en lille fremgang på lidt under en halv pct., og i august er bookingerne gået frem med lidt over 2 pct. De tyske bookinger for resten af året er samlet set gået frem med 8 pct., og de danske bookinger er gået frem med næsten 5 pct. Der er kun fald i de svenske og norske bookinger i forhold til sidste år. Norge er gået tilbage med 9 pct., mens Sverige er gået tilbage med 2 pct.
Preben Etwil, Chefkonsulent i Danmarks Statistik.
Udvalgt og kommenteret for 'egen regning'
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.