ROSKILDE: Roskilde Kommune har længe ført forhandlinger med Forsvaret om at få lov at leje Flyvestation Skalstrup til flygtningeboliger, når Forsvaret - forventeligt i begyndelsen af 2017 - rømmer bygningerne i henhold til forsvarsforliget fra 2014. Men forhandlingerne er strandet, og ifølge Dagbladet Roskilde tyder noget på, at de mange boliger - op imod 200 - i stedet kan ende som asylcenter.
- Det er rigtigt, at Skalstrup er i spil som asylboliger. Vi har indgivet en række mulige placeringer til Forsvaret, og Skalstrup er iblandt. Om det ender med at blive asylboliger er ude af vores hænder, siger pressechef Martin Særmark-Thomsen fra Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse i Hjørring. Styrelsen administrerer alle forsvarets bygninger.
Dagbladet Roskilde har været i kontakt med Udlændingestyrelsen for at høre, hvor langt man er med planen om at gøre Skalstrup til asylcenter. I styrelsen henviser man også til Forsvaret, og Forsvarets pressetjeneste meddeler blot, at der endnu ikke er truffet en afgørelse.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.