
Det var ikke forskelsbehandling på grund af handicap, der gjorde sig gældende, da en bibliotekar blev afskediget, fordi hun efter en blodprop ikke kunne passe sit job i 35 timer ugentligt, viser en afgørelse i Ligebehandlingsnævnet.
Bibliotekaren havde klaget over kommunens fyring af hende, der skete med henvisning til omfanget af hendes sygefravær efter blodproppen i hjernen samt usikkerhed om, hvorvidt det var realistisk, at hun kunne vende tilbage på 35 timer om ugen. Hun var over en lang periode trappet gradvist op til 16-18 timer, og kommunen havde tilbudt hende at gå ned i tid til 20 timer, hvilket hun havde afslået.
Nævnet vurderede derfor, at kommunen havde opfyldt sin tilpasningsforpligtelse. Det konkluderer også, at klagerens helbredsmæssige forhold ikke gjorde det muligt for hende at arbejde 35 timer om ugen, og hun var derfor ikke disponibel i forhold til den arbejdstid, som hun ønskede at fastholde. Klager fik derfor ikke medhold.
Ventede på bevilget fleksjob
Bibliotekaren blev sygemeldt 4. marts 2018 og afskediget 19.december 2019 med fratræden 30.april 2020.
Forinden havde bibliotekaren gjort kommunen opmærksom på, at hun af Jobcentret fra indstillet til et fleksjob. Af hendes afskedigelsesbrev fremgår det, at bibliotekets ledelse ville undersøge, hvorvidt det var muligt at tilbude hende et fleksjob, hvis hun fik det bevilget. I ventetiden og i starten af opsigelseperioden arbejdede bibliotekaren 18 timer ugentligt, men blev 17. februar sygemeldt med stress og var sygemeldt resten af opsigelsesperioden.
23. april fik hun bevilget et fleksjob, med virkning fra 1. maj 2020. Der var tale om et skånebehov i form af nedsat arbejdstid, behov for overskuelige og strukturerede arbejdsopgaver og behov for 5-10 minutters pause hver time. Derudover skulle hun skærmes i forhold til at have for mange mennesker omkring sig, og hun skulle undgå pres i forhold til løsning af arbejdsopgaver.
Kommunens tilpasningspligt
De beskrevne skånebehov i fleksjobbet kunne kommunen ikke imødekomme, og den skrev bl.a. i afslaget til bibliotekaren: "Det er ledelsens vurdering, at de oplyste skånebehov, ikke kan forenes med hensynet til tjenestens tarv og bibliotekernes drift."
Bibliotekaren havde efter det bevilgede fleksjob nu ellers accepteret at gå ned i tid i et tilpasset fleksjob. Som arbejdsgiver skal kommunen som udgangspunkt træffe foranstaltninger, der giver en person med handicap adgang til at udøve beskæftigelse.
Men Ligebehandlingsnævnet konkluderer i denne sag, at tilpasningsforpligtelsen ikke indebærer en pligt for kommunen til at etablere en ny stilling i form af et særligt fleksjob med andre funktioner end dem, som væsentligt karakteriserer arbejdet som bibliotekar.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.