ESBJERG: Jobcenter Esbjerg vil rykke tættere på borgere og virksomheder og flytter derfor en afdeling ind i Esbjerg Storcenter.
- Med dette nye tiltag vil vi gerne vise, at Jobcenter Esbjerg er meget andet og mere end dem, der administrerer beskæftigelsesloven. Vi vil gerne vise både borgere og virksomheder, at vi er her for at hjælpe dem på vej, hvad enten det handler om at komme i job eller at servicere kommunens virksomheder, fortæller formand for Social & Arbejdsmarkedsudvalget Henrik Vallø (K).
Jobcenter Esbjerg vil i første omgang være tilstede i Esbjerg Storcenter fra den 31. august til den 4. oktober. Går det godt, er det ikke utænkeligt, at jobcentret prøver lignende initiativer andre steder i kommunen.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.