TØNDER: Jacob Krogh bliver ny fagchef for Unge i Uddannelse og Kompetencecentret i Tønder Kommune. Han tiltræder i jobbet den 1. november, oplyser kommunen. Indtil da er han teamleder for Ungeteamet i Billund Kommunes arbejdsmarkedsafdeling.
Jacob Krogh har blandt andet en diplomuddannelse i ledelse ved UC Syddanmark og seks års praktisk ledelseserfaring, når han tiltræder sin nye stilling i Tønder. Siden 2012 har han været ansat i Billund Kommune, hvor han gennem alle årene har beskæftiget sig med at støtte borgere på kanten af arbejdsmarkedet.
Det bliver også hans opgave i Tønder Kommune, hvor han som fagchef kommer til at stå i spidsen for kommunens strategiske ungesatsning og indsatsen for udsatte borgere. Inden Jacob Krogh i 2012 kom til Billund, har han også blandt andet drevet selvstændig kursus- og rådgivningsvirksomhed. I det private er han gift med Jane, bosat i Kolding, hvor parret har to børn.
eo
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.