JAMMERBUGT: Tidligere beboere på plejehjemmet Solgården i Fjerritslev har - formodentlig gennem længere tid - betalt el-regninger, som Jammerbugt Kommune skulle have betalt, skriver Nordjyske.
Centrets fællesarealer, hvor beboerne betaler for elforbruget, er nemlig blevet brugt som servicearealer, hvor kommunen skal betale for strømmen, men det er ikke sket konsekvent.
- I udvalget ville vi jo også ønske, at man bare kunne betale de penge tilbage, men det kan man ikke bare umiddelbart på grund af nogle lovmæssige omstændigheder. Så et advokatfirma skal finde ud af, hvad man må og ikke må i forhold til en eventuel erstatning. Men det kan vise sig at blive svært, for nogle af borgerne er der ikke mere, og skal man så afregne med de pårørende mange år tilbage? Og er der overhovedet lovhjemmel til det her, siger formand for social- og sundhedsudvalget, Ib Nellemann (V).
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.